Jak czyścić i impregnować szklaną śniegową kulę?


czyszczenie kuli

Szklana śniegowa kula składa się z dwóch różnych materiałów, które należy co jakiś czas odpowiednio czyścić. Szklaną kopułę w łatwy sposób można przetrzeć suchą ściereczką w celu usunięcia kurzu lub przy większym zabrudzeniu należy uprzednio zwilżyć ściereczkę preparatem do szyb lub octem, a następnie usunąć brud.

Drewnianą podstawkę również można przetrzeć suchą ściereczką aby pozbyć się kurzu. Zważywszy na fakt, iż podstawka jest z drewna, nie należy jej moczyć w wodzie! Drewno to materiał, który cały czas oddycha i pracuje. Poddany działaniu wody może zmienić kształt, a to może doprowadzić do pęknięcia kuli. Jeżeli drewniana podstawka zabrudziła się, można brud usunąć ściereczką nasączoną olejem spożywczym lub w skrajnych przypadkach można usunąć zanieczyszczenie papierem ściernym, a następnie przetrzeć to miejsce ściereczką nasączoną olejem spożywczym (takim, który używa się w kuchni).

Drewniana podstawka nie wymaga specjalnego traktowania, ponieważ drewno jakie stosuję do toczenia podstawek jest uprzednio suszone (wilgotność nie przekraczająca 12%), a następnie impregnowane. Jeżeli chcesz o nią zadbać w szczególny sposób, można raz do roku przetrzeć ją ściereczką nasączoną olejem spożywczym (nie przecieraj dna podstawki, ponieważ olej który nie zdąży wsiąknąć w drewno zostawi plamy np. na obrusie lub innym materiale).

Z uwagi na fakt, iż podstawka jest z drewna, może w skrajnych przypadkach dojść do pewnej sytuacji:

- podstawka może pęknąć np. w okolicach sęka - oznacza to, że powietrze jest zbyt suche i gdy tylko wyrówna się wilgotność powietrza, pęknięcie powinno się samo zabliźnić. Można również zniwelować je przecierając pęknięte miejsce ściereczką nasączoną olejem spożywczym.

Jeżeli wystąpiły inne, nieprzewidziane sytuacje z Twoją kulą, skontaktuj się ze mną juriperus@gmail.com

Ostatnie posty:
Szukaj po Tagach:

Podyskutujmy...