top of page
Manufaktura szklanych śniegowych, śnienych kul na indywidualne zamówienie klienta.

O warsztacie słów kilka...

    czyli jak powstaje       szklana kula

Data publikacji: 22. 08. 2015

KONCEPCJA...

 

     Manufaktura pod nazwą Juriperus, prowadzona przez Paulinę Ciepał jest jak dotąd, jedyną w Polsce rękodzielniczą firmą, która oferuje szklane śnieżne kule w limitowanych lub pojedynczych egzemplarzach. Pragnienie posiadania niebanalnej unikatowej rzeczy, takiej której nikt inny nie posiada, przyczyniło się do powstania manufaktury Juriperus.

 

    W dobie produkowanych taśmowo i masowo rzeczy, pozbawionych oryginalności i niepowtarzalności, manufaktura Juriperus oferuje Państwu unikatowe rękodzieło. Do wytworzenia rękodzieła, pracownia Juriperus wykorzystuje najnowszą technologię druku przestrzennego oraz tradycyjne rzemiosła artystyczne w drewnie. Przykładem są toczenie w drewnie oraz pirografia.

     

 

 

  Pracownia pod nazwą Juriperus powstała na początku 2014 roku, choć pomysł na wytwarzanie szklanych śnieżnych kul narodził się w mojej głowie kilka lat wcześniej. Możliwość umieszczenia niemalże każdej, wymyślonej przez nas rzeczy w "magicznej" szklanej kuli, utwierdziła mnie w przekonaniu, iż warto podjąć się takiego rodzaju manufaktury.

 

     Podstawowy, a zarazem pierwszy projekt śnieżnych kul bazuje na elementach krajobrazu z Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej zwanej także Jurą Krakowsko - Częstochowską. Cóż może bardziej inspirować pasjonatkę pieszych wędrówek po malowniczej Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej, jak nie urokliwe ruiny zamków i ostańców oraz lasy, które spowijają wapienne skały.

     Drugą serie zatytułowaną Szklane kule autorskie będę zapełniać moimi autorskimi pracami i projektami.

     Realizuję również indywidualne pomysły klientów. Możliwość stworzenia czegoś co ucieszy drugą osobę może tylko podnieść na duchu i utwierdzić w przekonaniu, że warto! :)

     

Szklana śniegowa kula, toczenie w drewnie, juriperus LOGO

WARSZTAT...

 

     Tworzenie szklanej kuli przebiega w kilku etapach. Na przykładzie ruin zamku w Smoleniu ( moje ulubione ruiny znajdujące się na Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej ), postaram się Państwu przedstawić w kilku etapach przebieg wykonania takiej kuli. Każdy z nich jest dość czasochłonny oraz wymaga wiedzy i umiejętności. 

Pomysł na kulę zawsze się znajdzie, wystarczy zamknąć oczy i zastanowić się co chciałoby się ujrzeć w takiej kuli... gorzej z przeniesieniem tego na coś namacalnego ;) . W tym właśnie momencie wkracza nowa technologia. Projektowanie przestrzenne to coś więcej niż pasja... Stworzenie czegoś z niczego jest czymś naprawdę niezwykłym. Wykorzystując program graficzny, można zaprojektować to, co nam podpowiada wyobraźnia. Każdy projekt jest inny, niektóre wymagają kilku godzin spędzonych przed komputerem, a inne kilka dni. Projekt ogdrywa tu przeważającą rolę, dlatego musi być przemyślany i dopracowany. Po zaprojektowaniu danego modelu, w tym przypadku są to wspomniane już ruiny zamku w Smoleniu, przychodzi czas na stworzenie modelu. Dzięki przestrzennej drukarce otrzymuję model, który wcześniej zaprojektowałam. Czas jaki drukarka potrzebuje na "stworzenie" modelu jest uzależniony od wielu parametrów, np.: szybkość wydruku czy wysokość nakładanej warstwy. Jeżeli wydruk ma być bardzo dokłady, drukarka 3d potrzebuje wtedy wielu godzin pracy, ruiny zamku w Smoleniu to czas druku około 35 godzin.

     

Druk przestrzenny wykorzystywany w rękodzielnictwie. Rękodzieło a druk 3d.

  Realizacja projektu przestrzennego, figurka ruin zamku w                     Smoleniu gotowa do dalszej pracy...

     Kolejny etap to ręczne malowanie gotowego modelu 3d. Ten etap jest również czasochłonny. Każda kładziona warstwa musi mieć czas na wyschnięcie. Również, dobieranie odpowiednich odcieni i barw także zabiera wiele godzin pracy. Dzięki bazowym kolorom, można stworzyć niestandardowe barwy oraz ich odcienie. Podczas ręcznego malowania, każda figurka otrzymuje swój niepowtarzalny charakter.

Malowanie figurki, mini zamku na Jurze. Ręczne malowanie figurki farbami.

Ręczne malowanie modelu, na zdjęciu: ruin zamku w Smoleniu.           

Ręczne toczenie w drewnie. Gatunek drzew: olcha, sosna, brzoza, modrzew, liścieste i iglaste.

Ręczne toczenie drewnianej podstawki                                                       

     Aby szklana śnieżna kula stała się bardziej ciekawsza i atrakcyjna, potrzebny jest sztuczny śnieg. O jego powstawaniu nie napiszę wiele, ponieważ to, jak jest wytwarzany, jest tajemnicą manufaktury ;) . Istotnym elementem jest odpowiednia ciecz oraz szklana kopuła, która jest tworzona ręcznie starą metodą ręcznego formowania szkła w  polskiej hucie szkła.

Ostatnim etapem który wieńczy całe dzieło jest drewniana podstawka. Jest ona indywidualnie dopasowywana do każdej kuli. Do jej powstania wykorzystuję ręczną tokarkę do drewna. Dzięki temu mogę uzyskać wiele ciekawych kształtów. Drewno to bardzo ciekawy i piękny materiał, który wdzięcznie poddaje się różnym obróbką. Niektóre drewniane podstawki przyozdabiam metodą pirografii lub decoupage.

 

I tak, po wielu godzinach pracy, powstaje magiczna śnieżna szklana kula...

Ruiny zamku Pilcza w Smoleniu zamknięte w szklanej kuli z drobinkami śniegu. Po strząśnięciu wiruje śnieg. Drewniana podstawka ręcznie toczona.

Szklana śnieżna kula z magicznym śniegiem.

bottom of page