Modrzew - jedyne w swoim rodzaju drewno

Wybierając odpowiedni gatunek drewna do pracy, każdy sugeruje się swoimi wytycznymi i upodobaniami. Moją uwagę w modrzewiu przykuł ładny rysunek drewna. Roczny przyrost słoja ma bardzo charakterystyczne ubarwienie (drewno późne - czerwone po brunatne, drewno wczesne - - żółtawe). Słoje tworzą lekko pofalowane wzory, które szczególnie są widoczne w przekroju podłużnym promieniowym. Dodatkowym atutem są sęki ( co widać na zdjęciu powyżej), które są rozmieszczone nieregularnie. Ale, nie tylko wygląd sprawił, że modrzew stał się podstawowym materiałem na podstawki do szklanych kul. Jego parametry są godne podziwu, więc głównie, drewno to wykorzystuje się w budownictwie, nie tylko lądowym ale i wodnym.

A oto zestawienie parametrów:

- wytrzymałe i twarde (wytrzymałość na zginanie statyczne 64-99-132 MPa, wytrzymałość na ściskanie - 41-55-81 MPa),

- odporne na działanie zasad i kwasów,

- trudno się gnie,

- mała kurczliwość,

- trudno zapalne,

- średnio ciężkie,

- nie wykazuje skłonności do pęknięć i paczenia się,

Jak dla mnie, ma dwie wady; jest łatwo łupliwe oraz przed barwieniem konieczne jest odżywiczanie.

Drewno podczas obróbki skrawaniem jest dość uciążliwe, ponieważ drewno modrzewia jest dosyć żywiczne i twarde, więc ostrze dłuta szybko się tępi i należy je co jakiś czas schładzać i odżywiczać oraz często ostrzyć. Patrząc jednak na efekt końcowy, uważam że warto włożyć trochę więcej pracy aby móc podziwiać piękno tego nietypowego drewna.

Wiewiórka na modrzewiu

wiewiórka na modrzewiu

Trochę o samym drzewie:

Nazwa łacińska modrzewia to Larix decidua Mill. Modrzew potrafi osiągnąć wysokość około 45 m oraz 120 cm średnicy w pniu, a przy tym szybko rośnie. Może rosnąć w skupiskach lub samotnie. Jako jedyne drzewo iglaste zrzuca igły na zimę, jesienią przebarwia się na złotawo - żółty, czerwony lub brązowy kolor. Z modrzewia uzyskuje się terpentynę wenecką lub tzw. gumę orenburską.

W słowiańskich wierzeniach: modrzew symbolizował młodość, urodę i odnowę życia. Wzmacnia on siły witalne, poprawia humor, przywraca wiarę i umacnia cierpliwość.

Dane zaczerpnięte z: http://www.itd.poznan.pl/pl/index.php?id=35

Ostatnie posty:
Szukaj po Tagach:

Podyskutujmy...