Slow Design - co to takiego?

W czasach gdy wszystko powstaje szybko i masowo, na dużą skalę, w ogromnych fabrykach, gdzie nie liczy się jakość, a ilość i wydajność - powstają nurty zwane "slow". Każdy z nas spotkał się zapewne z nurtem "Slow Food", oznaczającym żywność, która nie tylko jest przygotowywana ze świeżych składników ale również, co ważne, składniki do przygotowania danych potraw są kupowane od lokalnych dostawców.

Slow Design to przedmioty, które ozdabiają nasze mieszkania czy biura z tą różnicą, że są wytworzone z myślą o nas i wykonane wyłącznie dla nas. Meble czy ozdoby (np. stół, szafa, lampa, szklana śniegowa kula ;) ) są wykonywane tylko i wyłącznie dla nas, więc nie ma mowy o masowo powtarzanym projekcie. Choć cena takiego przedmiotu różnie się czasami kilkukrotnie od masówki, to możemy mieć pewność, że taki przedmiot będzie nam służył na długie lata, a przy tym będzie oryginalną ozdobą do naszego mieszkania. Kupując coś, od lokalnych rzemieślników mamy pewność, że twórca przedmiotu wytworzył to tylko i wyłącznie na nasze zamówienie. Składając zamówienie u lokalnych rzemieślników, mamy świadomość, że wsparliśmy samych siebie, ponieważ właśnie lokalnemu rynkowi zawdzięczamy rozwój. W nurcie Slow Design liczy się nie tylko technika wykonywania danego przedmiotu ale również sam materiał z jakiego coś zostaje stworzone. Tak jak w Slow Food tak i tu, niezbędne materiały są pozyskiwane od lokalnych firm i dostawców.

szklane kule

Odnosząc się do mojego rękodzieła, które polega na manualnej pracy, wszystkie projekty wykonuję własnoręcznie. Klient daje mi wytyczne, na podstawie których tworzę projekt wyłącznie dla Niego, czyniąc tym samym moje rękodzieło oryginalnym i niepowtarzalnym dziełem sztuki. Materiały, które używam w swojej działalności pochodzą z polskich firm lub lokalnych dostawców. Poczynając od szklanych kul, które zostały zamówione w polskiej hucie szkła oraz drewno, które jest zakupione z pobliskiego tartaku. Staram się również pozyskiwać niezbędne materiały czy sprzęt oraz narzędzia z polskich firm. Do impregnacji drewna stosuję naturalne oleje i woski. Staram się również używać jak najwięcej narzędzi ręcznych, bo nie chodzi tu tylko o jakość ale również o tworzenie czegoś w zgodzie z naturą, na tyle na ile jest to możliwe.

drewno - modrzew

Oczywiście tak jak w każdym "biznesie" tak i tu mogą trafić się oszuści, którzy afiszują się z metką "slow", a tak naprawdę ich praca polega na zakupie hurtowych ilości tandetnego przedmiotu i sprzedaniu go kilkakrotnie drożej z hasłem "slow". Warto więc poznać osobę, od której coś kupujemy lub sprawdzić co dana osoba sprzedaje i w jakiej ilości.

Czasami miło jest mieć coś tylko na wyłączność, a przy tym mieć świadomość, że ktoś wykonał coś tylko i wyłącznie dla nas, wkładając w to nie tylko ciężką pracę i czas spędzony przy naszym projekcie ale i cząstkę siebie.

Ostatnie posty:
Szukaj po Tagach:

Podyskutujmy...